Nedávno jsem přečetl opravdu zajímavý článek o sezení a jeho dopadu na člověka. Článek mě zaujal natolik, že jsem se ho pro vás rozhodl přeložit. Přestože se nejedná o doslovný překlad, většina informací pochází z originálního článku viz. zdroje.
V dnešní době je sezení celkem aktuální téma. Lidi sedí v práci nebo ve škole, potom sedí v autě nebo v autobuse cestou z práce domů, kde si sednou na gauč k televizi nebo k počítači a v lepším případě jdou do posilovny. V posilovně však někteří sedí i při cvičení a večer zase sedí na gauči u televize. Sezení tedy provází většinu lidí po většinu dne. Pokud sedíte často, dlouho a špatně, můžete si přivodit chronické bolesti zad, můžete si přivodit deformaci vaší postavy, ale podle zmíněného článku může sezení přispět i k onemocněním jako obesita, srdeční onemocnění, cukrovka, rakovina tlustého střeva, dělohy a plic.
Čím více se hýbeme, tím více se nám okysličují a prokrvují orgány a tím rychleji se zbavujeme toxinů. Také se nám samozřejmě lépe okysličuje mozek. Což zapříčiňuje, že máme jasnější mysl a lepší schopnost se soustředit. Pravý opak pak logicky nastává po dlouhé době strávené sezením. Nemyslím si, že autor článku by tím myslel, že když člověk sprintuje, tak se mu lépe přemýšlí. Sami ale víme, že když někde sedíme zavření 3 hodiny, tak nám procházka na čerstvém vzduchu přijde vhod.
Dlouho zaujatá přikrčená pozice s kulatými zády, typická pro většinu lidí při práci na počítači zapříčiňuje problémy s krční páteří, zády a s rameny, které se z přirozené polohy dostávají do předsunutí. Lidé potom mají často zkrácené svaly v okolí krku a horní části trupu a mohou trpět nejen výše popisovanými problémy, ale třeba i migrénou.
Problémy se zády jsou však nejčastěji se vyskytující problém. Lidé ztrácí flexibilitu páteře a jak praví čínské přísloví: „Jste staří tak jako vaše páteř.“ Dlouhodobým a špatným sezením si můžete vysloužit páteř starého člověka (který trávil většinu času na židl:)). Nejsou ojedinělé ani problémy s ploténkami. Pokud se člověk hýbe, hýbou se i ploténky a to zajišťuje optimální přísun potřebných výživných látek pro ně. Pokud se nehýbete a sedíte shrbeni, ploténky ztuhnou. Je zajímavé, že vyhřezlé ploténky jsou často diagnostikovány právě u lidí, kteří tráví velké množství času v sedě před počítačem.
Svalová degenerace
K sezení nepotřebujete mít pevné břišní svaly, a pokud břišní svaly dlouhodobě nepoužíváte, můžete si vypěstovat propadlá záda (swayback). Tedy nepřirozené prohnutí v bederní oblasti zad. A jak jsme již zmínili o několik řádků výše, sezení celkově zmenšuje vaši flexibilitu v oblasti kyčlí a zad. Flexory kyčlí se zkrátí, což později může podpořit zvýšenou bederní lordózu. Po dlouhých hodinách strávených sezením ochabují také hýžďové svaly, což rapidně ovlivňuje celkové držení těla.
Onemocnění dolních končetin
Dlouhodobé sezení také přispívá k onemocněním dolních končetin. Častým úkazem u starších lidí jsou otoky kolem kotníků, které mohou vést ke křečovým žílám i k bolestivým krevním sraženinám. Dále lze pozorovat slábnutí kostí, což může vyústit k u starších lidí k tak časté osteoporóze. Přitom jen pravidelnými procházkami lze těmto onemocněním předejít.
Co tedy můžeme dělat?
Musím přiznat, že v konečné části se s originálním anglickým článkem mírně názorově rozcházím. Autor článku samozřejmě radí, že pokud musíte delší dobu sedět, seďte s rovnými zády. Jako podle pravítka, jak se říká. Doporučuje například gymnastický míč, který zajistí, že budete mít zpevněné břicho a tedy přirozeně rovná záda. V tuto chvíli sice nezatěžujete páteř (tolik, jako když jste ohnutí s vystrčenou hlavou nad klávesnicí), ale flexory kyčlí jsou v podstatném zkrácení. Souhlasím však s tvrzením, že je dobré se aspoň každých 30 minut protáhnout či projít po kanceláři či pracovat ve stoje.
Martin Snášel tvrdí, že „nejlepší pozice je ta, která se neustále mění.“ A ano, když jsem psal tento článek, tak jsem chvíli seděl, chvíli jsem klečel, chvíli jsem byl ve dřepu a chvíli ležel na břiše. Pokud pracujete za kasou nebo jezdíte autem a nemůžete si dovolit každých 30 minut nějakou aktivitu, musíte několik hodin v kuse denně sedět, snažte se zbytek volného času věnovat pohybu. A tím nemyslím jízdu na kole. Běhejte, choďte na procházky, lezte po stěně, cvičte jógu, tančete…
Osobně se snažím sedět co nejméně, často používám pěnový válec k uvolnění zatuhlých svalů a jako nejlepší nástroj na zlepšení mobility a celkové posílení partií, které se zkracují nebo ochabují při dlouhodobém sezení, považuji kettlebell. Swing s kettlebell zajišťuje protažení kyčelních flexorů a zároveň zpevnění hýžďových svalů. Get-up s kettlebell vám zlepšuje stabilitu a zároveň mobilitu ramen a kyčlí a v neposlední řadě posiluje střed těla.
Je na vás, jakou aktivitu si vyberete. Pokud má být preventivní, nezáleží na tom zas tolik. Pokud však na sobě již nějaké pohybové problémy pozorujete, doporučuji se hýbat pod dozorem zkušeného trenéra či terapeuta.
Zdroje:
https://www.powerofpositivity.com/this-is-what-sitting-too-long-does-to-your-body/
http://www.coretraining.cz/2014/08/skodlivy-vliv-sezeni-na-nase-zdravi-je-vetsi-nez-jste-si-mysleli/