Minulý článek jsme věnovali třem nejdůležitějším faktorům regenerace, kterými jsme jmenovali stravu, spánek a odpočinek. Stručně jsme si popsali zásadní vlivy těchto faktorů a závěrem shrnuli, že optimalizace těchto tří aspektů současně je cesta, kterou se musíme vydat, chceme-li se neustále zlepšovat ve svém tréninku a zároveň dbát na své zdraví.
V této sérii článků se blíže podíváme na první z těchto faktorů, stravu. Uvedeme si obecné zásady, zboříme několik mýtů, které přístup k výživě stále okupují, a uvedeme na pravou míru, jestli si tu zmrzlinu v létě můžeš dopřát nebo rozhodně ne!
Při kritickém pohledu na to, čím se stravujeme, je nejdůležitější vždy zaujmout celostní pohled a podívat se na to z odstupu. Co je to strava? To je přece jídlo (a pití), které dáváme do svého těla, aby mohlo fungovat a my mohli vesele a aktivně žít náš život, a to co nejdéle. Už jen takhle jednoduchý pohled zpovzdálí nám řekne, že strava, kterou přijímáme, by měla být:
- Bohatá na živiny, aby tělo fungovalo tak, jak má
- Kvalitní, aby tělo fungovalo co nejlépe
- Zdravá – tedy taková, která našemu organismu co nejvíce prospěje
- Vyvážená, abychom do těla dostali vše, co potřebuje
U posledního bodu „vyvážená“ se ale často setkáváme s mylnou interpretací. Spousta lidí pod tímto slovem vnímá to, že bychom měli jíst „od každého kousek“ a často do něho vkládají své alibi proto, aby mohli jíst na denním pořádku i věci nezdravé. Vyvážená strava přitom znamená, abychom mysleli na veškeré potřeby těla a neochudili jej o důležité vitaminy, minerály, zdravé tuky nebo jiné látky, které tělo ke svému správnému fungování vyžaduje. Jejich obsah ve stravě je přitom přímo podmíněn kvalitou potravin, které jíme.
Kvalita: Přírodní a vyrobené potraviny – které si vybrat?
Ostatní nároky, tedy aby byla strava bohatá na živiny, kvalitní a zdravá, se zdají celkem jasné. Co už ale jasné není, je, které potraviny v dnešním světě supermarketů tyto aspekty splňují. Je tu však jedno kritérium, podle kterého se lze řídit, a pomůže vám zhodnotit potravinu v 90 % případů:
VŽDY BYCHOM MĚLI JÍST POTRAVINY, KTERÉ JSOU CO NEJBLÍŽE PŘÍRODĚ
a co nejméně potravin, které jsou člověkem upraveny nebo přímo vyrobeny (tzv. processed food). Čím blíže bude potravina formě, ve které se vyskytuje v přírodě, tím více kvalitních a přirozených živin v ní zůstalo.
Uveďme si pro příklad maso: čerstvé hovězí maso od krav, které se pasou v přírodě na pastvinách, nebo párek? Ryba zmražená ihned po vylovení a pečená na másle nebo filé ve strouhance? Lasagne z krabičky v Lidlu se složením vypsaným na 10 řádek nebo čerstvé těstoviny s domácí rajčatovou omáčkou, bylinkami ze zahrádky a mozzarelou? Vždy vyhrajou potraviny, které mají co nejblíže ke skutečné přírodní formě! Čím více podivných věcí ve složení na etiketě, tím od přírody dále.
Tohle pravidlo pomůže vybírat jídlo kvalitní, zdravé, ale i bohaté na živiny i napříč jednotlivými potravinami, jako je maso (kuře ze sousední farmy versus smrduté z igelitového obalu v supermarketu), vejce, samozřejmě zelenina, která je zejména v zimním období dovážena ze zahraničí, kde je sklízena nezralá, a další. Pokud máte možnost, volte vždy produkty z lokálního zemědělství nebo se známým původem, které byly rukou člověka co nejméně poznamenány a jsou co nejčerstvější (tzn. co nejdříve po sklizni, nejen co nejlépe vypadající).
Kvalita potraviny totiž zásadně ovlivňuje, kolik dobrého z ní naše tělo vytěží. Složitá výroba potravin, která často probíhá v několika stupních, degraduje živiny v surovinách a v kombinaci s přídavkem různých aditiv dává vzniknout sice rozmanitým, ale nekvalitním potravinám, se kterými má ve výsledku tělo více práce, než z nich má užitku. S kvalitní potravinou si naopak tělo snadno poradí a živiny, které z ní získá, jsou mnohem hodnotnější. Veškeré vitaminy, minerály, esenciální mastné kyseliny, bílkoviny a další nutrienty mají největší hodnotu, pokud jsou zachovány ve své přírodní formě!
Závěr
Pokud chcete dosáhnout co nejlepší regenerace, prosperity a zdraví, vždy směřujte čelem k přírodě v té je ukryta kvalita a bohatství. To, co do našich těl dáváme, je to nejdůležitější a jedině to má přímý vliv na náš nejen sportovní výkon. Tělo, kterému dodáte kvalitní a bohatou stravu, vždy bude fungovat lépe než tělo zatěžované zbytečnými a nekvalitními potravinami.
Autor: Jan Čížek