Největší ochranou před jakoukoliv nemocí je pro nás náš imunitní systém. Chrání nás před toxiny a patogeny přicházející z vnějšího prostředí i před metabolity a poškozenými buňkami, které vzniknout v našem těle.
Aby byl tento systém maximálně účinný, je třeba o něj také pečovat. Jeho efektivita je závislá na chodu celého organismu. Když vše funguje hladce, funguje i imunitní systém. Když ne, dochází k jeho oslabení, a tedy zvýšení hrozby, že bude naše tělo napadeno.
Pojďme se podívat na 7 tipů k tomu, jak svou imunitu podpořit.
TIP 1 – Spi! aneb cirkadiánní rytmus
Spánek je extrémně důležitá součást regenerace organismu. Bez kvalitního a dostatečného spánku nemůže tělo správně fungovat. Za žádných okolností jej nepodceňuj! Se spánkem úzce souvisí nastavení celého cirkadiánního rytmu, tedy denního cyklu. Důležité je:
- Chodit spát včas a pravidelně
- spát ve tmě a v dobře větrané místnosti (zvyšuje podíl hlubokého spánku)
- Snížit vystavování se displejům a modrému světlu zejména po západu slunce, neboť snižuje produkci melatoninu, hormonu ovládajícího spánkový cyklus
- ráno a během dne naopak být na slunečním světle.
TIP: Ke snížení vyzařování modrého světla z vašich displejů využívejte noční režim, případně aplikace F.lux či Iris (TOP)
TIP 2 - Větrat, větrat, větrat
Jak už bylo výše zmíněno větrání velmi úzce souvisí s kvalitním spánek a tedy i s imunitou. I když je doma příjemné teplo a venku je počasí, že by psa nevyhnal, je dobré několikrát denně vyvětrat a dopřát si čerstvý vzduch. Minimálně bys měl okno otevřít ráno, když se probudíš a poté zase večer než si lehneš. Nemusíš větrat XX hodina topit pánu bohu do oken, stačí rychlé a efektivní větrání na 5-10 minut. Nevětraná místnost je totiž skvělým množištěm pro nejrůznější patogeny. A hlavně předejdeš tak tomu, že se ráno probudíš unavený a s bolestí hlavy. Tvůj spánek bude mnohem kvalitnější.
TIP 3 – Otužuj se
Vystavení se chladu zvyšuje aktivitu kardiovaskulárního systému a „nakopne“ krátkodobě imunitu. Pravidelné otužování pak vede k dlouhodobému zvýšení odolnosti organismu.
- Každé ráno doporučujeme studenou sprchu (nepříjemné, ale zvykneš si a možná se ti to i začne líbit!) – nejlepší začátek
- Procházka po trávě pokryté ranní rosou
- Koupele v ledové vodě (ideálně v přírodě) – Začínej pomalu! Nemusíš se hned ponořit až po krk, zkus nejdřív jenom nohy a postupně přidávej.
- Trávení času venku, v přírodě. Otužovat se nemusíš jen díky vodě, ale i vzduchu. Takže když je venku chladno zkus odhodit vrstvu oblečení. Důležité je však mít nohy, ruce a hlavu v teple a suchu!
Na fotce je Wim "The Iceman" Hof. Člověk, který je živoucím důkazem přínosů otužování.
Zdroj obrázku: wimhofmethod.com/
TIP 4 – Podpoř zdraví střeva
Střevo a jeho okolí lze nazvat centrem naší imunity. Svou plochou vytváří totiž největší díl slizničního imunitního systému v těle. Kromě toho, že se zde vyskytuje obrovské množství imunitních buněk, je střevo navíc domovem našeho mikrobiomu – „hodných“ mikroorganismů, které se velmi významně podílí na boji proti patogenům. Že zdraví leží ve střevech tedy není ani při nejmenším nadsázkou a měly bychom o ně pečovat. Jak?
- Konzumací fermentovaných potravin: Kysané zelí, kimči (korejská kvašená zelenina), kombucha (fermentovaný nápoj připravený z čaje), kefír (ideálně domácí!), vývar a další
- Vyhýbáním se alkoholu, který ničí nejen mikrobiom, ale narušuje i spánek a další procesy v těle
- omezením fast foodu, smažených jídel, konzumace cukru a jiných příliš člověk zpracovaných/umělých potravin
Zdroj obrázku vpravo: hempurecbd.com
TIP 5 – Vyvaruj se stresu
Stres oslabuje celé tělo. Tedy, krátkodobý, „dobrý“ stres nás mobilizuje a vybičuje k nejlepším výkonům, ten je na místě. Ovšem stres dlouhodobý zavádí do těla hormonální nerovnováhu, unavuje a řídí tělo spíše do záhuby. Období, které nastalo, je na psychiku náročné a zde je pár tipů, jak se stresu vyvarovat:
- Zůstaň v klidu, věnuj se příjemným činnostem, které ti dělají radost (a jdou dělat doma, samozřejmě)
- Choď do přírody, vystavuj se slunečnímu záření a čerstvému vzduchu
- Věnuj se rodině
- Čti, studuj, věnuj se sobě samému
- Hýbej se, sportuj (vyzkoušej třeba náš domácí trénink i bez pomůcek)
TIP 6 - Zvol vhodné doplňky stravy
Pátým tipem je několik doplňků stravy, které, pakliže dodržuješ základní principy zdravého životního stylu, mohou podpořit celkové zdraví organismu a pomoci v prevenci proti viru. Veškeré doplňky seženeš u nás na eshopu.
Vitamin C má nezastupitelnou roli ve fungování našeho imunitního systému.
- zkracuje délku a projevy nachlazení
- podporuje obranyschopnost
- je důležitý faktor v produkci kolagenu
- má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém
- Přispívá udržení hormonální rovnováhy
- Podporuje významně imunitní systém
- Zlepšuje náladu
- Podílí se na zajištění kvalitního spánku a regenerace
O Dčku jsme napsali samostatný článek. Čtete ZDE!
Tip: Pokud chcete doplňovat Déčko opravdu efektivně doporučujeme olejovou formu (Vitamin D/K Komplex od YPSI) tohoto vitaminu. Jeho vstřebatelnost je tak mnohem vyšší!
- Podporují životnost a funkce buněk v těle
- Zvyšují kvalitu spánku a podílí se významně na náladě během dne
- Podporují nervový i kardiovaskulární systém
- Doporučujeme magnesium glycinát případně malát (Energy magnesium - formy výborně vstřebatelné)
- Zvýšení kvality spánku
- Podpora činnosti nervové soustavy
- Boj proti úzkostem, chronické únavě a vyčerpání
- Článek o hořčíku a jeho formách si můžete přečíst ZDE
Rada: Existují různé druhy magnézíí, které mají různé účinky. Buď mohou pomoci k lepší regeneraci a zklidnění jako například produkt Performance Magnesium s vitamínem B (a jiné označené magnesium glycinate/chelate). Nebo naopak dodávat energii (malát, citráti). Tomu je vhodné při výběru věnovat pozornost!
- nejlépe vstřebatelné (chelátové) formy minerálů a stopových prvků
- Včetně D3 a K2, které často v multivitaminech chybí
- Hořčík citrát
- probiotické kultury
- extrakt ze zeleného čaje, quercitin, bioperin a další cenné látky
- Podpora imunity a celkové vitality organismu, několik výše zmíněných složek v jednom.
Multivitamínů existuje celá řada, pokud chceš ale opravdovou záruku kvality, snadnou vstřebatelnost a nejlepší využitelnost všech složek doplňku vyzkoušej kromě Nexgenu Pro i YPSI MultiKomplex.
Další výživové doplňky, které jsou vhodné pro posíléní imunity nalezneš zde.
TIP 7 Čistota je půl zdraví
Toto přísloví je sice staré, ale taky stále platné a v dnešní době obzvlášť. Nejen naše ruce, ale i celé tělo jsou nosiči všech možných virů, bakterií a patogenů. Před jejich vniknutím do těla a negativním působením nás chrání kůže. Tu si musíme pravidelně umývat (hlavně ruce) a těchto nezvaných hostů se tak zbavovat. A to nejen když opouštíme WC, protože na mobilním telefonu, tlačítku na semaforu či bankomatu se nachází těchto škůdců 100x více. Nepodceňuj tedy hygienu rukou!
Dodržuj tyto tipy, přidej kvalitní doplňky stravy a tvá imunita bude jako z oceli! Péče by vždy měla být na prvním místě - to je nejdůležitější věc, kterou můžeme každý udělat a snižovat tím riziko nákazy a její následky. I se silnou imunitou však dodržuj sociální odstup, nos roušku! Zodpovědnost na prvním místě.
Tým FUBO
Zdroje a další čtení:
- Adam Česlík & Performance Training - článek o imunitě vzhledem k COVID-19: http://risebyperformance.cz/virus/
- Centrum klinické imunologie - slizniční imunita: https://www.imunologie.cz/lecebna-napln/sliznicni-imunita/
- Adam Raw - koronavirus, IMUNITA (video):
Autor článku: Jan Čížek