Omega 3 mastné kyseliny je souhrnný název pro skupinu esenciálních nenasycených mastných kyselin. Esenciální se nazývají, právě protože si je naše tělo nedokáže samo vytvořit a je nutné je přijmout v potravě. V souvislosti s omega 3 mluvíme nejčastěji o kyselinách
- EPA (eikosapentaenová kyselina) – živočišná strava + řasy, plankton
- DHA (dokosahexaenová kyselina) – živočišná strava + řasy, plankton
- ALA (alfa-linolenová kyselina) – rostlinná i živočišná strava
Nejbohatšími zdroji EPA a DHA jsou zejména mořské ryby (losos, kaviár, sardinky,…), plody moře (ústřice), a ve velké míře i mořské řasy či plankton. V menším, ale stále významném množství pak například žloutky vajec či travou krmené hovězí. V běžnější rostlinné stravě pak nalezneme omega 3 ve formě kyseliny ALA ve lněných, konopných či chia semínkách i dalších produktech přírody. Ta má podobné, ne však totožné funkce jako EPA/DHA, které se v rostlinné stravě nevyskytují, což bývá problém vegetariánství či veganství. Organismus dokáže částečně přeměnit ALA na EPA/DHA, ovšem ve velmi nízké míře.
Nicméně i běžná „všežravá“ populace může díky nízké konzumaci kvalitních, na omega 3 bohatých potravin, trpět nedostatkem EPA a DHA. Přiznejme si, kdo jí několikrát týdně kaviár z lososa nebo makrely? Omega 3 jsou přitom zcela zásadní pro životaschopnost našich buněk a správné fungování mozku i některých smyslů. Suplementace Omega 3 přináší organismu spoustu výhod, a to zejména takovému, který je vystavován vysoké zátěži (sportovci) nebo nefunguje optimálně (nemoc). Role EPA/DHA v lidském organismu spočívá v [1, 2]:
- Snižování zánětlivosti organismu
- Podpoře vitality mozkových buněk a buněk očí
- Obraně a zvýšené prevenci proti kardiovaskulárním onemocněním, srdeční aritmii, mozkové mrtvici
- Nezbytné pomoci při plodu v těhotenství
Další benefity příjmu omega 3 kyselin, které byly pozorovány, jsou [3] :
- Tlumení výkyvů krevního cukru při cukrovce typu 2
- Možnost prevence či zpomalení vývoje Alzheimerovy choroby
- Pozitivní efekt při onemocnění revmatoidní artritidou, rakovinou, ekzémy i některými autoimunitními onemocněními
- Lepší regenerace a snížení bolestivosti svalů
- stabilizace nálady a pomoc při boji proti depresím
Díky veškerým funkcím a efektům jsou omega 3 rozhodně látky, které bychom neměli brát na lehkou váhu. Nedostatek těchto kyselin v běžné stravě je zcela reálnou hrozbou a může se projevovat ve formě zdravotních problémů, které byste běžně jejich nedostatku sami ani přisoudili. Mimo to, adekvátní nebo zvýšení příjem může významně pomoci podpořit celkovou vitalitu organismu i léčbu některých nemocí. Pozornost bychom jim měli věnovat po celý rok, nicméně jejich suplementace může být nápomocna zvláště v temných zimních měsících bez dostatku slunečního záření.
Omega 3 kyseliny v suplementech
Na trhu se setkáš s omega 3 kyselinami ve formě doplňku stravy nejčastěji ve formě rybího oleje, který si mnoho z nás jistě okamžitě spojí s odporným rybím tukem podávaným na lžičce dětem minulého století. Tato špatná, hořká chuť je však spojená s oxidací (rozkladem), kterým omega 3 na světle a v teple snadno podléhají a je samozřejmě nežádoucí. Kvalitní rybí olej (např. z tresčích jater) tedy nesmí zapáchat, ani chutnat hořce.
Další forma, která se dostává na trh více v poslední době, jsou omega 3 ve formě olejů z antarktického planktonu (krillu). Velkou výhodou těchto suplementů je, že v krillu se omega 3 vyskytují vázané ve fosfolipidové formě, kterou tělo může mnohem lépe využit, (než triglyceridovou formu v běžném rybím oleji) tedy vstřebat do buněk, kde mohou konečně působit [4].
Jaké Omega 3 najdeš na FUBO.cz?
Na FUBO.cz najdeš obě varianty + rovněž vegan-friendly omega 3 získávané z mořských řas. Čti dále!
Aleš Lamka Omega 3 Krill oil – Titánus
Omega 3 ve formě výše zmíněného antarktického krilu, navíc doplněn o cholin – látku, která pomáhá s normální činností jater i metabolismu lipidů a je velice důležitý pro správné funkce mozku a inteligenci [5].
- 1180 mg oleje z krilu v jedné dávce, z toho min. 320 mg omega 3 ve formě fosfolipidů
Omega 3 z oleje ryb žijících ve studených oceánských vodách navíc obohacený o vitamin E, který spolupracuje s vitaminy D a K na transportu vápníku do kostí, a tedy je pomáhá udržet zdravé a brání jejich degradaci.
- Rybí olej doplněn vitaminem E
- Hodně rybího oleje za málo peněz (120 kapslí/360,-)
Veganská forma omega 3 kyselin, které jsou získávány z mořských řas, které obsahují zároveň omega 6, 7 i 9. Dle výrobce je velká část omega 3 rovněž váhána ve fosfolipidové formě, a tedy výrobně dostupná našim buňkám.
- Vegan friendly
Další doplňky stravy s Omega 3 mastnými kyselinami najdeš přímo ZDE!
Zdroje:
[2] WebMD. „Omega-3 Fish Oil Supplements: Benefits, Side Effects, and Uses". [Vid. 17. 7. 2020]. https://www.webmd.com/hypertension-high-blood-pressure/guide/omega-3-fish-oil-supplements-for-high-blood-pressure.
[3] Česlík, Adam, a Jana Raganová. „Nejlepší zdroje omega 3 pro masožravce i vegany".. Performance Lifestyle (blog), [vid. 17.7.2019] 19. listopad 2019. http://risebyperformance.cz/2019/11/omega3zdroje/
[4] Ramprasath, V. R., I. Eyal, S. Zchut, I. Shafat, a P. J. H. Jones. „Supplementation of krill oil with high phospholipid content increases sum of EPA and DHA in erythrocytes compared with low phospholipid krill oil". Lipids in Health and Disease 14 (4. listopad 2015. https://doi.org/10.1186/s12944-015-0142-y
[5] Česlík, Adam. „10 nejefektivnějších nootropik pro zdraví mozku a mentální výkonnost". Blog. Performance Lifestyle (blog), [vid. 17.7.2020] 24. leden 2020. http://risebyperformance.cz/2020/01/nootropika1/
Autor: Jan Čížek